Lupénka

LUPÉNKA (PSORIÁZA)

Lupénka neboli psoriáza je jedním z nejčastějších kožních onemocnění. Postihuje kolem 2% naší populace, což představuje zhruba 200 000 pacientů v České republice. Psoriázu řadíme do skupiny autoimunitních onemocnění, kdy imunita jedince chybně napadá jeho vlastní zdravé buňky pokožky. Onemocnění je tedy neinfekční a na rozdíl například od plísňových onemocnění se lupénkou nelze nakazit.

Po léčbě u některých pacientů zaznamenáme úplné vymizení příznaků, častý je však opakovaný výskyt a chronický průběh onemocnění. Další vývoj je nepředvídatelný a nemoc provází pacienty prakticky celoživotně. Mají výrazně zhoršenou kvalitu života, cítí se znevýhodnění vůči svému okolí a často trpí psychickými obtížemi a depresemi. Každý pacient s lupénkou vyžaduje citlivý individuální přístup.


PŘÍZNAKY

Ve většině případů se na kůži objeví zarudlá ložiska překrytá stříbřitými šupinkami olupující se pokožky, doprovodným příznakem bývá svědění. Nejčastější lokalizací jsou lokty a kolena, možné je však postižení jakékoli části těla, často i nehtů a pokožky vlasaté části hlavy. Existují i závažné případy s postižením velkých ploch nebo s přidruženým postižením kloubů (artritidou).

LÉČBA

Léčba lupénky patří do rukou specialisty - kožního lékaře. V lehčích případech postačí lokální léčba přípravky ve formě masti, krému, nebo i jiných topických přípravků, v komplikovanějších případech se přidává léčba perorální ve formě tablet či kapslí. Další léčebnou metodou je fototerapie, kdy dochází k vystavení pokožky ultrafialovému záření. Během posledních asi deseti let je k péči o závažnější případy dostupná i tzv. biologická léčba, která cílí na nesprávně fungující imunitní systém. Tato léčba je dostupná pouze ve vybraných centrech v ČR v rámci velkých nemocnic.

Části pacientů prospívá lázeňská péče a některé lázně u nás se na lupénku specializují, někteří zaznamenají zlepšení stavu během pobytu u moře.

 

PROČ SPECIÁLNÍ KOSMETIKA?

Život s lupénkou znamená každodenní zvýšenou péči o pokožku, jejíž nedílnou součástí je pravidelné používání vhodných kosmetických přípravků.

Sorion je řada přírodní kosmetiky vyvinutá speciálně pro suchou, zarudlou, šupinatou a svědící pokožku. Působení produktů Sorion je výsledkem kombinace čtyř rostlinných extraktů, díky nimž je ideální volbou k péči o pokožku s projevy psoriázy. Sorion je nejen účinný, ale díky přírodnímu složení bez kortikoidů je i velmi dobře snášený citlivou pokožkou a hodí se k dlouhodobé každodenní péči.

Základem péče je Sorion krém k aplikaci 2x denně na postižená místa pokožky. K péči o vlasatou část hlavy slouží Sorion šampón a Sorion Head Fluid.

Sorion zaznamenal velmi dobré výsledky i pro jiné kožní problémy, jako je například: atopický exem, seborhea, dermatitida různého původu nebo opar.

RECENZE NAŠICH ZÁKAZNÍKŮ


Zpět